Handel kryptowalutami dla poczatkujących – Poradnik dla traderów!

 

 

Handlowanie kryptowalutami jest teraz bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej i wielu inwestorów zamierza ulokować w nie swoje środki finansowe by zarobić w łatwy sposób. I właśnie w tym momencie trzeba powiedzieć, że nie jest tak łatwo jak mogłoby się wydawać. Na handlu kryptowalutami trzeba się znać i w większości przypadków zarobienie fortuny w jedną noc nie jest możliwe, jak uważa większość ludzi.

 

 

Początkujący trader powinien przeprowadzić badania na temat kryptowalut i być przekonany do walut, w które zamierza inwestować. Nikt, nie powinien inwestować pieniędzy w produkt, w który nie wierzy. W tym artykule przedstawię wszystkie niezbędne kroki, które początkujący trader powinien podjąć zanim przystąpi do tradingu. Każdy powinien indywidualnie podjąć decyzję czy skorzysta z przedstawionych kroków. Na początek przedstawię kilka podstawowych faktów o rynku kryptowalutowym.

Rynek kryptowalut jest otwarty 24/7

W odróżnieniu od walut fiat, kryptowalutami można obracać 24 godziny dziennie, 7 dni w tygodniu. Handlowany volumen różni się w ciągu dnia, dlatego że traderzy z różnych krajøw dołączają do rynku w innym czasie.  Zmiany te mają jednak dość małe znaczenie.

Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny

Rynek kryptowalut może rosnąć dosłownie w rakietowym tempie, ale także spaść nawet o dziesiątki procent w ciągu zaledwie kilku minut lub godzin. Jest on w zupełności inny od akcji lub klasycznego rynku forexowego, należy mieć świadomość tego, że inwestowanie w kryptowaluty przedstawia duże zagrożenia dla włożonego kapitału. Rynek walutowy jest bardzo przyjazny nawet dla początkujących, ale trzeba mieć na uwadze, że regularne, duże skoki nie zawsze przynoszą pożądany profit. Tak naprawdę mogą one zupełnie zniszczyć kapitał inwestora. Teraz pokaże w jaki sposób znacząco ograniczyć ryzyko, ale i tak zawsze trzeba uważać na wysoką zmienność rynku kryptowalut.

1. Broker, który umożliwia obrót kryprowalutami

Poszukiwanie najlepszego brokera kryprowalut, to nie jest łatwe zadanie. Na rynku jest dużo spółek oferujących kryprowaluty a ich oferty różnią się. Najważniejsze cechy, które trzeba uwzględnić wybierając brokera to:

[stm_company_history][stm_company_history_item title="a) Zaufanie i regulacje" description="Jeżeli chodzi o brokerów działających na terenie europejskich krajów, powinni być regulowani przez CySEC - organ regulujący, który nadzoruje wszelkie działania brokerów. Mimo nadzoru zapewnia także ubezpieczenia depozytu do wysokości 20 000 dolarów. Australijscy inwestorzy powinni się rozglądać za inwestorem posiadającym licencję ASIC."][stm_company_history_item title="b) Opłaty" description="Im mniej zapłacimy, tym więcej możemy zyskać. Najbardziej logiczną decyzją jest znalezienie brokera z możliwie najniższymi opłatami. Większość brokerów za otwarcie pozycji nalicza opłatę w wysokości spreadu. Spread jest różnicą między tym, ile zapłacimy za kryptomonetę a tym, ile dostaniemy, kiedy zdecydujemy się odsprzedać ją brokerowi. Oprócz tego niektórzy brokerzy naliczają swap, jest to opłata za trzymanie otwartej pozycji przez noc. Tacy brokerzy są zazwyczaj najlepsi, kiedy nasz trading odbywa się w ciągu dnia, jeżeli chcemy pozycje trzymać otwartą przez dłuższy czas, warto wybrać brokera, który nie nalicza swapu."][stm_company_history_item title="c) Kryptowaluty, którymi będziemy handlować" description="Jeżeli broker nie oferuje pożądanych kryptowalut, nie ma najmniejszego sensu zakładać u niego konta. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić czy wybrana spółka oferuje wszystkie kryptowaluty, którymi zamierzamy handlować."][stm_company_history_item title="d) Dźwignia" description="Dźwignia może pomóc osiągnąć zysk z małych ruchów ceny kryptowalut. W rękach profesjonalisty jest to bardzo mocne narzędzie, natomiast początkujący traderzy powinni z niej korzystać bardzo ostrożnie albo wcale. Na szczęście rynek kryptowalut jest na tyle zmienny, że można osiągnąć dobry profit nawet bez użycia dźwigni."][/stm_company_history]

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD.

Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

2. Wybór kryptowaluty

Nadszedł czas wyboru kryptowaluty. Wybór kryptomonety z najwyższym potencjałem, to bardzo ważny krok. Nie chcemy przecież wybrać kryptowaluty, której nie ufamy. Podczas wyboru warto przeprowadzić badania, poniżej znajduje się kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Infrastruktura (Rozwój aplikacji, Chmura, VPN, finansowanie, itd.)
  • Technologia (Szybki proces transakcyjny, Interfejs łatwy do opanowania, itd.)
  • Zespół programistów (Doświadczenie, liczba, itd.)
  • Rosnąca popularność(Rosnące zapotrzebowanie na kryptowalutę, coraz więcej osób korzystających z niej, relacje w mediach itp.)

To są najważniejsze zasady określenia potencjału kryptowaluty. Niektóre są ważniejsze od pozostałych, ale wybrana kryptowaluta powinna spełniać przynajmniej 3 z tych kryteriów.

3. Ustalenie ceny. Jest to low czy high?

Jest to najniższa cena 45 tygodnia? Albo jest to cena maksymalna? Prawdopodobnie znacie powiedzenie “buy low, sell high”. Niżej znajduje się świetny przykład tego co mam na myśli. Jest to wykres Etherum, który pokazuje rozwój ceny od początku 2017 roku do 12.6.2017.

Wygłąda świetnie, prawda? Wydaje się dobrą inwestycją… Dopóki…

Cena spadła o połowę w ciągu jednego miesiąca. Naprawdę może nastać sytuacja, kiedy przy dobrych warunkach (dobra technologia, finansowanie, relacje w mediach) cena kryprowaluty ciągle rośnie przez długi czas. Jednak takie inwestycje są bardzo ryzykowne dla początkujących traderów, dlatego że bardzo trudno jest ustalić jak długo rosnąca tendencja potrwa. Na pewno nie warto gonić się za cenami High i pójść z nadmiernym optymizmem, kiedy jest to jedyna rzecz, która podnosi cenę.

4. Najlepsze podejście do kryptotransakcji, nie tylko dla początkujących

Warren Buffett, jeden z najlepszych inwestorów wszystkich czasów, kiedyś powiedział:

Po prostu staramy się być lękliwi, kiedy inni są chciwi, a staramy się być chciwi, kiedy inni są lękliwi.

A właśnie to jest świetne podejście do rynku kryptowalutowego. Sprzedają inni monety za relatywnie niską cenę? Świetnie! To może być dobry czas by je kupić. Jest optymizm na rynku fałszywy? No cóż, teraz może być dobry moment by zabrać profit i bezpiecznie wycofać się z handlu.

5. Ustalenie docelowej ceny sprzedaży

Traderzy kupują monety kryptowalut, kiedy ich cenę uważają za low. Kiedy handlujemy i cena idzie do góry, trzeba pomyśleć, kiedy najlepszy czas wycofać się z handlu (jeśli spekulujemy na wzrost ceny). Na pewno nie chcemy pozycję trzymać w nieskończoność. Najlepszy czas na zamknięcie pozycji jest, kiedy cena idzie bardzo wysoko i inwestorzy zaczynają się wycofywać. Ten moment możemy ustalić zadając sobie pytanie “Czy naprawdę wierzę, że ta moneta jest warta więcej?”. Jeżeli nie widzimy więcej potencjału, to czas zamknąć pozycję.

6. Co wszystko ma wpływ na cenę kryptowalut?

Istnieje wiele fundamentalnych wpływów, które mogą obniżyć lub powiększyć cenę kryptowalut. Najważniejsze z nich to:

[stm_company_history][stm_company_history_item title="a) Przepisy rządowe" description="Kiedy rząd złoży oświadczenia publiczne dotyczące regulacji kryprowalut, rynek zawsze reaguje. Pamiętacie, kiedy w Chinach zakazali ICO? Cena Bitcoina i innych kryptowalut wtedy została znacząco obniżona. Dlatego jest bardzo ważne obserwować takie zdarzenia niezależnie od tego czy jest się początkującym czy doświadczonym traderem."][stm_company_history_item title="b) Media i inni wpływowi" description="Ogólnie kryptowaluty zyskują na wartości, kiedy są pozytywnie omawiane w mediach. Jest to dlatego, że wtedy się więcej ludzi interesuje zakupem kryptowalut. Istnieją także osoby, które mogą mieć wpływ na cenę kryptowalut. Ci ludzie są zazwyczaj świetnie zorganizowani co się finansów i inwestowania dotyczy. Więc kiedy CEO największego Amerykańskiego banku J.P.Morgan – Jamie Dimon publicznie ogłasza, że uważa, że Bitcoin to oszustwo, trzeba się spodziewać wielkich zmian na Bitcoinowym rynku. Za ten komunikat doczekał się J. Dimon wielkiej ilości negatywnych komentarzy sugerujących zamiar manipulowania z ceną Bitcoina."][stm_company_history_item title="c) Większa akceptacja, nowe firmy wspierające projekt" description="Ogłosił Amazon, eBay czy inna międzynarodowa spółka, że od teraz akceptuje płatności w walucie Bitcoin? Dobra wiadomość! Prawdopodobnie domyślacie się, co oznacza to dla rynku… Podobnie, kiedy Microsoft, Intel lub inna duża i znana spółka ogłosi wsparcie i dofinansuje projekt, dla rynku to kolejny powód by iść w górę."][stm_company_history_item title="d) Zmiany technologiczne i innowacje" description="Każda nowa technologiczna zmiana może mieć znaczący wpływ na rozwój ceny kryptowaluty. Na przykład, jeżeli jest zaplanowane wydanie nowego protokołu bezpieczeństwa, który zapewni, że kryptowaluta będzie bardziej niezawodna, bezpieczna i skalowalna, może to spowodować pozytywną reakcję rynku."][stm_company_history_item title="e) Stan innych rynków" description="Kryptowaluty reagują także na rozwój innych rynków. W przeszłości kryptowaluty miały tendencję rosnąć, kiedy inne rynki przechodzą szok. Złoto i Japoński jen już nadal nie są jedynymi instrumentami oznaczanymi jako bezpieczne inwestycje."][/stm_company_history]

Add a comment
OGJlZjh